Haber

Sivas’tan başlayıp Ankara’da sona erecek olan 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, Samsun’da başladı.

Sivas’tan başlayıp Ankara’da sona erecek olan 784 kilometrelik 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun Samsun Lansmanı yapıldı.

Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünde 1 Ağustos’ta başlayacak 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Amasya, Havza, Samsun, Çorum ve Çankırı üzerinden Ankara’da Cumhuriyetin kurulduğu ilk TBMM önünde 5 Ağustos’ta sona erecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’da başlayan bağımsızlık yolculuğunun anısına düzenlenen bu özel organizasyonda 6 ülkeden 16 takım ve çok sayıda sporcu mücadele edecek.

Bu mücadelede Samsun’un özel bir yeri vardır. Havza ve Samsun etapları tarihi ve doğal güzellikleri ile Bisiklet turuna renk katıyor. Bisikletçiler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geçtiği rotalarda pedal çevirecek. Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu Şehit Ömer Halisdemir Salonu’nda bugün 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu tanıtımı için lansman gerçekleştirildi.

Zülkif Dağlı: “Bisiklet turu Samsun’un tanınırlığının artmasında faydalı olacak”

Bisiklet türünün Samsun’un güzelliklerinin tanıtılmasında faydalı olacağına değinen Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Samsun çok tarihi ve önemli bir şehir. Mustafa Kemal Atatürk’ün hazırlık yapmak için 18 gün Havza’da kaldığı bir ilçe. federasyonumuzun düzenlemiş olduğu bu etkinliği önemsiyoruz.Samsun’da son yıllarda hep birbirinden değerli etkinliklere ev sahipliği yaptık.İşitme Engelliler Olimpiyatları,Teknofest Karadeniz gibi etkinlikler düzenledik.Tıpkı grupla birlikte bu etkinliği geçireceğimiz gibi aksiliklere yol açmadan güzel bir form.Bu etkinliğin Samsun’un tanıtımına faydalı olacağını düşünüyorum.Samsun’un şanına yakışır bir biçimde.Biz bu faaliyeti üstlendik ve yapacağız.Türk Asrı boş bir söz değil.O kadar dolu ve olacak Bu yüzyılda ülkemizin her alanda en ileri olmasını kapsayan bir dolu kavramdır, Dolduracağız, Dolduracağız Samsun’da hem Cumhuriyetimizin 100. ikisi de aynı anda. Gençlerimizi bisikletle daha çok tanıştırmak istiyoruz. Samsun bisiklet sürmek için çok uygun bir şehir. Ovalar çoktur. Organizasyonun Samsun’da bisiklet sporunun önünü açmasını temenni ediyorum” dedi.

Mustafa Demir, “Samsun’da 15 metre üzeri tüm yollara bisiklet yolu yapacağız”

Samsun’da genişliği 15 metreyi geçen tüm yollara bisiklet yolu yapılması için çalışma başlatacaklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Samsun’un Uluslararası Bisiklet Turu’na dahil edilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. şimdi çok değerli bir ana tanıklık ediyor.Samsun, cumhuriyet yolunda ilk adımın atıldığı şehirdir.Adı ‘meşale şehir’dir. Türkiye’de ve Dünya’da en çok ulaşım alanının kullanıldığı bir şehir olma yolunda ilerliyor.Artık yeni bulvarın ortasına refüj yapmıyoruz.Kaldırımları yerden alarak sadık bir bisiklet yolu yapıyoruz. Samsun’da 15 metre üzeri tüm yollarda bisiklet yolu yapılması için programa başlıyoruz.Herkes bisikletle seyahat edince ilk akla gelen “Birincisi ona bir şey olmasın. Ulaşımda yaptığımız yeniliklerle güvenli bisiklet taşımacılığı konusunu da ele alıyoruz.”

Bahattin Akyön: “Şehirlerin güzelliklerini bisiklet turuyla tanıtacağız”

Turun düzenlendiği şehirlerin güzelliklerini de yansıtacaklarını ifade eden Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkan Yardımcısı Bahattin Akyön, “100. Yıl Turu Sivas’ta başlayacak ve 6 ilin ardından 1. Samsun’da 2 etap olacak.Bölgedeki tüm bölgelerde Samsun ve Havza etapları tamamlanacak.Ülkeye güzellikleri ile tanıtılacak.Bisikleti de sevdirmeye çalışacağız.Bisiklet, hareket noktasında bir ileri harekettir. tarihimizle ileriye.Sürekli hızlanmak zorundasınız.100 yılı geride bırakıp nice 100 yıllara ulaşmak için birlikte pedal çevireceğiz.784 km’lik bir etabın tarihi,doğal,turistik Firma olarak tüm inceliklerini dünyaya yansıtıyoruz. bisiklet, biz de bunun tanıtımını yapıyoruz”.

Lansman sonunda federasyon ortasında şehir yöneticileri ile hediye alışverişi yapıldı. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu