Ekonomi

KÖİ Modeli yerel yönetimler için fırsat olacak

Köprü ve otoyol gibi büyük altyapı projelerinde kullanılan ve finansmana erişim, zamanında bitirme ve yeni teknolojilerin kullanımı, depreme dayanıklı şehirler, yerel hizmetler, akıllı hizmetler gibi değerli avantajlar getiren Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) Modeli şehircilik, çevre ve enerji projeleri, kiralık konut. Yurt, sosyal alan gibi üst yapı projeleri için de değerli bir prosedür olacaktır.

Kamu Özel Şube İşbirliği Araştırma Merkezi Lideri Dr. Eyüp Vural Aydın, “KÖİ Modeli, hem kamuya, hem son kullanıcıya hem de özel sektöre sunduğu avantajlarla; Dayanıklı ve akıllı şehirlerin inşasında özellikle yerel yönetimlere büyük fırsatlar sunmaktadır. GYODER Engelsiz Konut Projesi de bunun iyi tasarlanmış önemli örneklerinden biri.”

Ülkemizde ve dünyada hızla artan konut ve sosyal alan ihtiyacına ek olarak, şehirlerin doğal afetlere dayanıklı ve akılcı bir şekilde yeniden inşa edilmesi gerekliliği farklı analiz yollarının tartışılmasını da beraberinde getirmiştir. GYODER’in duyurduğu Engelsiz Konut Projesi, önerdiği Kamu Özel İşbirliği Modeli ile bu alana bir kez daha dikkat çekti.

Kamu Özel Şube İşbirliği Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın,SAGP Modeli,   Bunun sadece mega projeler için bir araç olmadığından bahsetti. Modelin uluslararası alanda üstyapı projelerinde aktif olarak kullanıldığını belirten Dr. Aydın, “Eurostat’ın tahminlerine göre sadece Avrupa’daki sosyal altyapı eksikliklerini gidermek için 2030 yılına kadar 1,5 trilyon Euro’luk ek yatırım gerekecek. Ukrayna’daki savaş ve Türkiye’nin yaşadığı deprem sonrasında bu miktar daha da artacaktır.” söz konusu. Aydın, KÖİ Modeli’nin finansmana erişim, yeni teknolojilerin kullanımı, uygun insan kaynağına erişim, risk paylaşımı, doğru yatırım zamanlaması ve öngörülebilir bütçe gibi kavramlarla büyük avantajlar sunduğunu hatırlattı.

 

Yerel yönetimler için büyük fırsat

KÖİ Modeli’nin yerel yönetimlere büyük fırsatlar sunduğuna işaret eden Aydın, “Şehirlerin akıllı şehirler olarak yeniden inşasında özel sektörün finansman bulabilmesi, yenilikçilik, projelerin belirlenen bütçe ve sürede bitirilmesi ve koordinasyonun sağlanması kesinlikle kullanılmalıdır.” Geçtiğimiz haziran ayında yapılan yasal düzenleme ile belediyelerin özellikle çevre projelerinde KÖİ modelini kullanmasına imkan verildiğine işaret eden Aydın, “Trabzon, Sakarya, İzmir, Samsun ve İstanbul belediyeleri KÖİ Modeli ile projeler üzerinde çalışıyor. Hem kamuya, hem son kullanıcıya hem de özel sektöre sunduğu avantajlarla model; Dayanıklı ve akıllı şehirlerin inşasında özellikle yerel yönetimlere büyük fırsatlar sunmaktadır. Büyük bir potansiyele sahip olan bu alanın önü açıktır. 2024 yılı KÖİ projelerinin yerel düzeyde geliştirilmesi için çok önemli bir yıl olacak.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu