Haber

PES’ten Kılıçdaroğlu’na destek

Avrupa Sosyalist Partisi’nden (PES) yapılan açıklamada, “PES, muhalefetin eş cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile vize serbestisi süreci için gerekli reformları tamamlama sözünü destekliyor.

Açıklamada, “AKP’nin önde gelen isimlerinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türk vatandaşları için vize serbestisi kriterlerini hızlı bir şekilde karşılamanın mümkün olmadığı yönündeki sözlerine PES katılmamaktadır. AB politikası ve süreçlerine ilişkin net vizyon ve bilgi Ülkeyi Avrupa değerlerinden uzaklaştıran ve katılım sürecini tamamen durduran Cumhurbaşkanı Erdoğan ve onun otoriter yöntemiydi.

PES üyesi CHP’nin Genel Başkanı ve 6 muhalefet partisinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde müşterek adayı olan Kılıçdaroğlu, PES’in internet sitesinde yaptığı açıklamada, Vize Serbestisi Yol Haritası’nın tamamlanması için kalan kriterlerin belirleneceğinin sözünü verdi. Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkânı sağlayacak, süratle yerine getirilecek.

PES, Türkiye’deki demokratik muhalefetin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları çabalarına her zaman destek olmuştur; Bunlar ülkeyi Avrupa değerlerine yaklaştıracak ve AB katılım sürecine geri döndürecek çok değerli unsurlardır.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin Schengen bölgesine vizesiz giriş için 72 kriteri karşılamasını istediği, Türkiye’nin ise bu kriterlerden sadece 67’sini sağlayabildiği, 5 temel kriterin ise hala yerine getirilmesi gerektiği belirtildi.

Tamamlanması gereken diğer kriterlerin yanı sıra Türkiye, yolsuzluğu önlemek için önlemler alıyor, kişisel verilerle ilgili mevzuatı AB standartlarına uyumlu hale getiriyor, Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ile operasyonel işbirliği anlaşması imzalıyor ve tüm AB Üye Devletlerine cezai konularda aktif işbirliği sunuyor. devletler” yer almaktadır.

“Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi güçlü bir Avrupa demokrasisine dönüştürmekte kararlı”

PES’ten yapılan açıklamada, “Kılıçdaroğlu’nun birleşik muhalefet girişimi, Erdoğan yönetiminde yıllarca giderek merkezileşen yönetimin ardından demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve Avrupa gündemini desteklemek üzerine inşa edildi.”

“PES, Türkiye’deki ortak üye partileri CHP ve HDP’nin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü mücadelesini her zaman desteklemiştir. PES, muhaliflerin ve gazetecilerin hukuksuz bir şekilde tutuklanmalarını protesto etmiş, siyasi tutukluları haksız yere hapse atmıştır.” Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının kendi hükümetinde tam olarak uygulanacağına ilişkin taahhüdünü memnuniyetle karşılıyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’yi güçlü bir Avrupa demokrasisine dönüştürmekte kararlı olduğu açıktır.”

Avrupa Birliği ülkeleri, Norveç ve İngiltere’deki sosyal demokrat partileri bir araya getiren Avrupa Sosyalistler Partisi de Sosyalist Enternasyonal’in üyesidir. Almanya’da Sosyal Demokrat Parti, Fransa’da Sosyalist Parti, İngiltere’de İşçi Partisi, İtalya’da Demokrat Parti, Portekiz’de Sosyalist Parti ve İspanya’da Sosyalist İşçi Partisi PES üyesi partilerdir.

DW, ANKA / EC, JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu