Haber

Kanada, 88 F-35 satın almak için 14 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Kanada, ABD’li şirketle 88 adet F-35 savaş uçağı satın almak için 14,2 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Kanada, hava kuvvetleri filosunu yenilemek için dünyanın en iyi savaş uçaklarından biri olarak kabul edilen F-35’i satın almak için anlaşmaya vardı. Hükümet, 88 adet F-35 için 14,2 milyar dolarlık anlaşma imzaladığını açıkladı. Anlaşmaya göre uçaklardan ilkinin 2026’da teslim edilmesi, 2033-2034’te ise tüm jetlerin hava kuvvetlerine katılması bekleniyor.

Kanada Savunma Bakanı Anita Anand, “Bugünün karmaşık küresel ortamında Kanada’nın esnek, çevik ve çeşitli beklenmedik durumlara yanıt verebilecek bir orduya ihtiyacı var. NATO’nun NATO, NORAD ve diğer görevlerini yerine getirmesini sağlamak gerekli olacaktır.” Gelecekteki yükümlülükler” dedi.

Kanada, varılan anlaşma ile F-35 programına katılan sekizinci ülke oldu. Programın ülkede yaklaşık 3.300 iş yaratması ve 25 yıl boyunca Kanada’nın gayri safi yurtiçi hasılasına yıllık 317 milyon dolar katkıda bulunması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırının ardından dünya çapında havacılık şirketi Lockheed Martin’in ürettiği F-35’lere ilgi arttı. Geçen yıl Almanya, İsviçre ve Finlandiya F-35 alımı için anlaşmalar imzalarken, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti savaş uçağı almayı düşündüklerini açıklamıştı.

F-35 savaş uçakları şu anda ABD’nin yanı sıra Avustralya, İngiltere, İtalya, Hollanda, Norveç, Danimarka, Japonya, Güney Kore, İsrail, Polonya, Belçika ve Singapur’un hava kuvvetlerinde bulunuyor. – OTTAWA

haber-kadinhani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu