Haber

6 Yaşındaki Yeğenine Cinsel İstismar: 30 Yıl Hapis

İzmir’de OY isimli kişinin, 6 ve 12 yaşındaki yeğenlerine cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı. Tacizin ses kayıtları ve fotoğraflarını inceleyen mahkeme, OY’ye 30 yıl hapis cezası verdi. Ceza indirimi yapılmadı.

İkinci duruşmada karar verildi

İzmir’de 23 yaşındaki OY’lu kişinin 6 ve 12 yaşındaki yeğenlerine cinsel istismarda bulunduğu ileri sürüldü. 12 yaşındaki ağabey, annesine 6 yaşındaki ağabeyinin de kendisi gibi amcası OY tarafından cinsel istismara uğradığını söyledi. Ağabey, ailesine sadece kendi yaşadıklarını ve kardeşinin yaşadıklarını anlatmakla kalmadı, kardeşinin maruz kaldığı tacizin de fotoğrafını çekti. Fotoğrafları gören anne, ağabeyi OY’dan şikayetçi oldu. Bunun üzerine gözaltına alınan OY Amca, yaptığı konuşmanın ardından tutuklandı. İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davayı savunan OY, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Tacizi anlatan çocuklara ‘kahraman çocuk’ diyoruz

Olayın ağabeyinin çektiği fotoğraflar ve annenin ağabeyi OY ile konuşmasının ses kayıtlarını inceleyen mahkeme heyeti, ikinci duruşmada amca OY hakkında beraat kararı verdi. 6 ve 12 yaşındaki çocukların davaları farklı mahkemelerde görüldü. OY Amca, 6 yaşındaki yeğenine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza indirimi yapılmadı. 12 yaşındaki çocuğun davası devam ediyor.

‘Kendilerine yapılan bu kötülüğü ifşa ediyorlar’

Fotoğrafta, davayı takip eden avukatlar ve mağdur çocuğa destek olmak isteyen vatandaşlar yer aldı.

Davayı takip eden İzmir Saadet Çocuk İstismarı Öğretmenler Derneği (UCİM) sorumlusu avukat Esra Yılmaz, çocukların sessiz kalmadığını belirterek maruz kaldıkları istismarı ailelerine anlattı. ‘a, şöyle devam etti: Artık çocuklarımız konuşuyor. Yaşadıkları istismarı anlatan çocuklara ‘kahraman çocuk’ diyoruz. Kendilerine yapılan bu zulmü ifşa ediyorlar. Kahraman çocuklarımız konuştukça diğer çocuklara da ilham oluyor. Ve sanıkların cezalandırılmasını sağlarlar. Bu çocuk da yaşadıklarını anlattı. Sanık 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve mahkeme tarafından rastgele bir indirim uygulandı. Aileler artık şikayet aşamasındayken UCİM ihbar hattına ihbarda bulunmaya başladı. Sürecin nasıl ilerleyeceğine dair sorular soruyorlar. Ailelerin bu kabahati ihbar etmelerini, çocuklarının sözlerine ve yaşadıklarına güvenmelerini ve çocuklarının yanında olmalarını istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu