Yaşam

Uzmanlar dolandırıcıların yeni bir yöntem bulduğunu uyardı: ‘Filistin-İsrail çatışmasını kullanıyorlar’

Şirketten yapılan açıklamaya göre; Kaspersky İsrail-Filistin çatışmasını istismar eden yeni bir dolandırıcılık kampanyası tespit etti. Saldırganlar potansiyel olarak mağdurlara bağış yapınOnları kandırarak ve paralarını vererek yardım etme istekliliklerinden yararlanmaya çalışır. çalmak bu neden oluyor. Şu ana kadar siber suçlular 500’den fazla dolandırıcılıke-postanın yayılması ve para transfer sürecinin hızlandırılması sahte web siteleri yarattı. Kaspersky, bağışın gerçek alıcılarını doğrulamak için kullanıcıları dikkatli olmaya ve proaktif davranmaya çağırıyor.

Sahte yardıma yönelik dolandırıcılık girişimleri sık sık olurve çoğunlukla gerçek afetler veya acil durumlar Sömürüye odaklanır. Kaspersky uzmanları ayrıca İngilizce yazılan ve çatışmalardan etkilenenler için sahte bağış sitelerine yönlendirilen sahte e-postalarda da bir artış gözlemledi.

‘Duygusal dil kullanıyorlar’

dolandırıcılarPotansiyel kurbanlardan para çalmak amacıyla insanların yardım etme isteğinden ve şefkatinden yararlanmak için gelişmiş sosyal mühendislik tekniklerini kullanmak seni sahte bağış yapmaya ikna etmek için işe yarıyor. Dolandırıcılar hayır kurumlarını taklit ederek kullanıcıları bağış yapmaya ikna etmek için duygusal bir dil kullanıyor. sahte web sitesi sizi bağlantıya tıklamaya ikna eder. Bu aldatıcı birçok farklı adresten e-postalargelebilir.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Andrey Kovtun, bu e-postalardaki dolandırıcılar spam filtrelerini atlaiçin birden fazla metin formatı oluşturmaya çalıştığını belirten “Mesela ‘merhametinize ve yardımseverliğinize sığınıyoruz’ya da ’empatinize ve cömertliğinize sesleniyorum’ gibi çeşitli hitap ifadeleri kullanıyorlar ve ‘yardım’ veya ‘destek’ gibi kelimeler Bunun yerine ‘yardım’ gibi eşanlamlı kelimeler koyuyorlar. Ayrıca bağlantıları ve gönderen adreslerini de sık sık değiştirirler. Sağlam siber güvenlik çözümleri bu taktiklere karşı koruma sağlar.” ifadelerini kullandı.

Şirket, dolandırıcılık ağına düşmemek için şunları öneriyor:

“Birleşmiş Milletler yardım kuruluşları gibi insani destek sağlayan tanınmış kuruluşlarla iletişime geçin. Krizden etkilenen kişilerin, özellikle de tanımadığınız kişilerin para için sizinle doğrudan iletişime geçme ihtimalinin düşük olduğunu unutmayın. Para gönderme talepleri konusunda daha dikkatli olun. Dikkatli olun. Sahte bir web sitesi gerçek bir yardım değildir. Web sitesiyle hemen hemen aynı görünebilir, tek fark bağışların nereye gönderileceğine ilişkin ayrıntılardır. Yazım veya dil bilgisi hataları genellikle geçersiz sayfalara işaret eder.

Sosyal medyada dikkatli olun. Sosyal medya, hayır kurumlarının halkla iletişim kurması ve bağış istemesi için yaygın bir yoldur. Ancak bir arkadaşınız beğendi veya paylaştı diye Facebook, Twitter, Instagram veya YouTube üzerinden yapılan bir bağış talebinin meşru olduğunu varsaymayın. Bağış yapmadan önce kümesi araştırmaya zaman ayırın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu