Haber

Trabzon’da heyelanda hasar gören evdeki çatlaklar Kahramanmaraş depreminde büyüdü

5 yıl önce TRABZON’da meydana gelen heyelan sonrası afet bölgesi ilan edilen bölgedeki Fadime-Hakkı Yılmaz çiftinin hasar gören 3 katlı evlerindeki çatlaklar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve Türkiye’yi etkisi altına alan yıkıcı depremlerde daha da büyüdü. Fadime Yılmaz, “Depremi burada yaşadık, o gün ev çok sarsıldı. Ev bir bütün gitti, geldi yandı” dedi.

Akçaabat ilçesine bağlı Derecik Mahallesi Uğurlu mevkiinde 5 yıl önce başlayan heyelanlar, yerin kaymasına neden oldu. Heyelan nedeniyle konutlarda, yollarda ve tarım alanlarında derin çatlaklar oluştu. Uzman ekipler tarafından yapılan teknik incelemede, yer altı sularından kaynaklandığı belirlenen mahallede heyelan riski nedeniyle bazı konutların boşaltılmasına karar verildi. Mahallede birden fazla kişi evlerini terk etti. Fadime-Hakkı Yılmaz çiftinin afet bölgesi ilan edilen bölgede hasar gören 3 katlı evlerindeki çatlaklar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve Türkiye’yi etkisi altına alan depremlerle daha da genişledi. Depremi hissedip kendilerini dışarı atan çift, gidecek yerleri olmadığı için hasarın büyüdüğü evlerinde tedirginlik içinde yaşıyor.

Kahramanmaraş’ta depremleri hissettiklerini ve bu süre zarfında evlerindeki çatlakların büyüdüğünü ifade eden Fadime Yılmaz, “5 yıldır toprakta kaymalar oluyor. Burası afet bölgesi ilan edilmiş. Konutlarını terk etti, İmkanı olan, imkanımız olmadığı için burada kaldık.Korkuyla evimde yaşamak.Devam ediyorum.Evler gittikçe yanıyor.Kahramanmaraş’ta deprem oldu.Aynı depremi burada da yaşadık. Bizim ev orada deprem olunca çok sallandı o korkuyla yataktan fırladık eşimin biraz işitmesi var onu kaldırdım dışarı çıktık korkudan eve giremedik dışarıda .Uyuduk. Evin tamamı gitti, geldi yandı. Yerlerde ve duvarlarda küçük çatlaklar hep büyüdü. Ev şu anda yamuk görünüyor” dedi. “ÖLMEK İSTEMİYORUM.”

Evin yıkılmak üzere olduğunu söyleyen Yılmaz, “Ölmek istemiyorum. Enkaz altında kalmak istemiyorum. Bize dışarı çıkın diyorlar. Geri geliyor. Çaresizim” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu