Haber

Suudi Arabistan, Danimarka’nın Riyad Maslahatgüzarını çağırdı

Suudi Arabistan, Kopenhag’da Kur’an-ı Kerim’in yakılması nedeniyle Danimarka’nın Riyad Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Danimarka’da radikal bir grubun Kuran-ı Kerim yakma, İslam dini ve Müslümanlar aleyhine ırkçı sloganlar atma gibi eylemlerinin daha önce kınandığı belirtildi. .

Açıklamada, Danimarka’nın Riyad Maslahatgüzarı’nın Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı ve protesto notası yayınladığı belirtilirken, Danimarka’dan uluslararası normlara, maddelere uymayan bu tür utanç verici eylemlerin önüne geçmesinin istendiği vurgulandı. ve dini öğretiler.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan, dinler arasında nefret yayan bu eylemleri kategorik olarak reddetmektedir.” kelimeler kullanıldı.

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” grubu üyeleri Kuran yaktı.

İslam aleyhine pankart açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan grup üyeleri, 21 Temmuz’da Irak, 24 Temmuz’da İran ve Irak, 25 Temmuz’da Mısır ve Türkiye büyükelçilikleri önünde Kuran okudu. Kopenhag. Kerem yandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu