Ekonomi

SPK’nın deprem bölgesindeki yatırımcılara ilişkin düzenlemesi

6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan sarsıntılara rağmen Borsa’da işlemler 8 Şubat’ta durdurulurken, Sermaye Piyasası Kurulu bu arada yaşanan yatırımcı mağduriyetlerinin telafisi için bir dizi önlem açıkladı.

Buna göre, deprem tarihi olan 6 Şubat itibarıyla deprem bölgesinde yer alan müşterilerin temerrüde düşmesi durumunda 30 Haziran’a kadar süreç tesis edilmemesine karar verilmiştir.

İlgili yönetmelik kapsamında 10 Nisan 2023 tarihine kadar; aracı kurumlar tarafından 1 milyon TL portföy büyüklüğü ve altındaAlacaklı olmayan müşterilere uygulanacak azami kredi faiz oranı ile kredisiz alış emri nedeniyle ödemekle yükümlü olduğu tutarın takas günü prestijiyle veya söz konusu bedelin aracı kurumda yatırılmaması takas tarihinin prestijine sahip ev.
Aracı kurum tarafından verilecek kredinin kaynak maliyeti dikkate alınarak temerrüt halinde (temerrüt halinde) uygulanacak faiz oranının makul bir seviyede belirlenmesi tavsiyesinde bulunulmasına karar verilmiştir.

Aracı kurumların sermaye yeterliliği kolaylığı

SPK ayrıca aracı kurumların sermaye yeterliliğine ilişkin düzenlemelere imza attı.

Buna göre, 30 Haziran 2023 tarihine kadar aracı kurumların hazırladıkları sermaye yeterliliği tablolarında kendi portföylerine aldıkları payların pozisyon riski oranı %10 yerine %3’ün üzerinde olup, “Diğer müşteriler” için kasa riski oranı izlenmektedir. kredi hesabının altında %8 yerine %4’ün üzerindedir. hesaplanacaktır.

30 Haziran 2023 tarihine kadar Kredi İşlemleri Tebliği’nin 7’nci unsuru uyarınca yapılacak genel işlem sınırı hesaplamasında konut, iş yeri adresi bulunan müşterilere kullandırılan kredilerin dikkate alınmamasına karar verildi. veya 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle şubedeki hesabı.

Daha önce %35 olarak belirlenen başlangıç ​​özkaynak tutma oranı, 10 Nisan 2023 tarihine kadar %20 olarak uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu