Haber

Son saldırılarla ilgili çarpıcı açıklama! Darbe mekaniğini çalıştırmak ister misiniz?

  • Haber7 – ÖZEL

Geçtiğimiz haftalarda Fatih Camii imamı Muzaffer Usta ve bir topluluk üyesine bıçaklı saldırı düzenlendi. Kısa bir süre sonra bu kez kilisede bir kişiye silahlı saldırı düzenlendi.

Sarıyer Santa Maria Kilisesi Pazar ayini sırasında iki saldırgan ateş açtı. Olayda 1 kişi hayatını kaybetti.

olay hakkında AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM Güvenlik ve İstihbarat Kurulu Başkanı Veysel Tipioğluile Gazeteci Muharrir Gaffar Yakınca Haberler7’ye değerlendirmelerde bulundu.

TİPİOĞLU: PROVOKASYON KOKUSU OLAYLAR

Bunlar ülkenin huzurunu bozmaya yönelik provokasyon kokan olaylardır.“dedi başkan Veysel Tipioğlu, Haberler7 ‘ye yaptığı değerlendirmede Emniyet Müdürlüğü’nün olayı en kısa sürede çözeceğini söyledi. Tipioğlu, “ Bu tür olaylar toplumsal kutuplaşmaya neden olabiliyor. Dolayısıyla Fatih Camisi’nde olduğu gibi Türk Emniyet Müdürlüğü’nün, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ve ilgili kurumlarımızın bu olayı detaylı bir şekilde ispatlayıp failleri yakalayacaklarını biliyor ve inanıyorum. Türk polisi ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile birlikte bu konularda oldukça uzman ve tecrübeliler. Umuyorum ki bu bir terör eylemi ya da adı üstünde bir olay da olsa Türk polisi kısa sürede bunun tüm gerekçelerini, faillerini ve delillerini ortaya çıkaracaktır.“dedi.

“DEVLETİMİZ OLAYI EN KISA ZAMANDA AÇIKLAYACAKTIR”

Failler yakalanmadan hiçbir şey söylenemeyeceğini belirten Tipioğlu, şöyle konuştu: Esas olan ülkemizde ve milletimizde birlik ve beraberliğin bozulmamasıdır. Emniyet güçlerine prestij kazandıracağız. Kuruluşlarımız bu olayın faillerini çok kısa sürede yakalayıp adalet önüne çıkaracaktır. Bu konuda en ufak bir tereddütümüz yok. Bu sorun aynı zamanda kişisel bir sorun da olabilir. Ama failler yakalanmadan kim ne derse desin boşa çıkar. Dolayısıyla bu kişisel bir sorun olabileceği gibi bir cinayet ya da terör eylemi de olabilir. Her halükarda hangi sebeple olursa olsun Türk devleti bu olayın faillerini kısa sürede bulup olaya ışık tutacaktır.“dedi.

YAKINDA: TERÖR ETKİSİ DEĞİL OLSA SİYASİ SONUÇLARI OLABİLİR

Haberler7Yorum yapan gazeteci yazar Gaffar YakıncaKilisenin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde saldırganların bir kişiye saldırdığına dikkat çeken , şöyle konuştu: Olaydaki görüntüye baktığımızda bir kişinin hedef alındığı ve bir nevi infaz yapıldığı görülüyor. Dolayısıyla bunun bir terör eylemi olma ihtimali zayıflıyor. Çünkü eğer terör eylemi yapmak isteyen biri olsaydı, daha merkezi bir yerde, daha görünür bir şeyi hedef alabilirdi. İkincisi; Belirli bir bireyden ziyade, herhangi bir amaç olmaksızın topluluğu veya orada bulunan kişileri hedef almış olabilirler. Sahnelere baktığımızda bu eylemin bir terör eylemi olmadığı görülüyor.” söz konusu.

Saldırının siyasi sonuçları olabileceğini kaydeden Yakınca, şöyle konuştu: Bu eylem terör eylemi değil, mafya hesaplaşması ya da şiddet eylemi olsa bile siyasi bir sonucu olacaktır. Hangisi olursa olsun, sanki Türkiye Cumhuriyeti gayrimüslim vatandaşlarının can ve ibadet güvenliğini sağlayamıyormuş gibi bir imajı dünyaya sunmaya çalışacaklar.“dedi.

FAİLLER İBADET SIRASINDA NEDEN KİLİSEYİ SEÇTİ?

Olayın istihbarat servisleri tarafından gerçekleştirilmiş olma ihtimaline değinen Yakınca, şunları kaydetti:

“Her ne kadar sıradan bir cinayet olsa da, olayın kilisede ayin sırasında işlendiğine dikkat çeken Yakınca, “Diyelim ki bu bir terör eylemi değil. Bir kişiye karşı intikam veya cinayet eylemidir. Peki failler bu cinayet için neden kiliseyi seçtiler? Aynı zamanda ibadet vaktidir. Bu yüzden Pazar ayinini seçtiler. Bu açıdan bakıldığında olay terör eylemi olmasa bile bu şekilde kullanılabilecek bir olaydır. Bunu, Fatih Camisi olayı gibi birçok benzer provokasyonda gördüğümüz olayların bir örneği takip edebilir. Ne demek istiyorum? “İstihbarat servisleri toplumda yumuşak köşe olarak gördüğü hassas noktalara yönelik bu tür operasyonlar gerçekleştirebilir.”

“DARBE MEKANİĞİNİN ÇALIŞMASI İSTENEBİLİR”

Son dönemde yaşanan olaylara dikkat çeken Yakınca, ‘saf olmamak lazım’ dedi ve şunları söyledi:

“Türkiye’de bu kişilerin ibadetleri, diğer faaliyetleri, ticaretleri, eğitimleri vb. konularda herhangi bir kısıtlama yok. Ancak bu eylemin bir kilisede gerçekleştirilmiş olması böyle bir imaj vermek isteyenlerin işi olabilir. tüm dünyaya Türkiye’de Hıristiyanlara, Hıristiyan vatandaşlara ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ayrımcılık yapıldığı, can güvenliklerinin olmadığı izlenimini vermek. Böyle bir provokasyon söz konusu olabilir. Bunu camide, Anıtkabir’de ya da Filistin’e destek mitingi sonrasında vatandaşa yönelik şiddet eylemleriyle birleştirdiğimizde, Türkiye geçmişte görmeye alışık olduğumuz türden bir darbe mekanizmasını devreye sokmaya çalışıyor olabilir. Bunları birlikte okuduğumuzda böyle bir bakış açısı ortaya çıkıyor. Evet olaya bireysel olarak baktığımızda rahatlıkla cinayet olarak düşünülebilir. İlk etapta bize bu izlenimi veriyor. Ancak siyasi çıktılarına baktığımızda bu kadar saf olmamamız lazım.”

TÜRKİYE’NİN DÜŞMANLARI ARTIYOR

Yakınca, Türkiye’nin Gazze’deki soykırıma karşı tutumundan ve özgürleşme yönünde attığı adımlardan rahatsız olan ülkeler olduğunu belirtti. Türkiye’nin eskisinden daha fazla düşmanı var. Belki bizimle kibar konuşuyorlar, dostça davranıyorlar ama düşmanlığın boyutu artıyor.“dedi.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu