Teknoloji

Scarlett Johansson, sesini klonlayan yapay zeka uygulamasına savaş açtı

Variety’nin raporuna göre Scarlett Johansson adını ve benzerliğini çevrimiçi bir reklamda kullandığı için bir AI uygulama geliştiricisine karşı yasal işlem başlatıyor. reklam, Lisa AI: 90’ların Yıllığı ve AvatarıBu, Johansson’un sesinin yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir versiyonunu çağıran ve öne çıkaran bir yapay zeka görüntü düzenleyicisi içindi.

22 saniyelik reklamda Johansson şunları söylüyor: Black Widow’un çekimleri sırasındasahne arkasında gösteriliyor ve ” N’aber millet? Ben Scarlett ve benimle gelmeni istiyorum.” Ancak reklam Johansson’dan uzaklaşırken, aktrisin sesine benzemesi amaçlanan yapay zeka tarafından üretilen bir ses şunları söylüyor: ” Bu sadece avatarlarla sınırlı değil. Ayrıca metin içeren görüntüler ve hatta AI videoları da oluşturabilirsiniz. Bence bunu kaçırmamalısın.

Variety, reklamın alt kısmında uygulamanın arkasındaki geliştiriciyi belirtiyor. Yazılımı Dönüştüraşağıdaki metni ekleyen raporlar: ” Görseller Lisa AI tarafından üretilmiştir. Bu kişiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Johansson’un temsilcileri Variety’ye, oyuncunun hiçbir zaman uygulamanın ve avukatının sözcüsü olmadığını söyledi Kevin Yorn Şirketin durumu yasal çerçevede ele aldığını söyledi. Yasal sürecin niteliğine ilişkin yorum talebine ne Yorn ne de Convert Software yanıt verdi.

Yapay zeka daha erişilebilir hale geldikçe gelecekte de benzer olaylarla karşılaşmamız kaçınılmaz. Müzisyenler şu anda Drake yeni single’ı yayınlıyorya da Johnny Cash’in Taylor Swift’i haber yapıyormuş gibi gösteren ses klonlama yöntemleriyle mücadele ettiği deepfake teknolojisi Tom Hanks’in yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüsüBu onun rızası olmadan bir diş planı reklamında yer almasına olanak tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu