Haber

Porsuk Çayı’nda Fare Popülasyonunun Artması Endişe Yaratıyor

Vatandaşlar, son günlerde Eskişehir’in sembollerinden Porsuk Çayı ve çevresinde fare popülasyonunun artmasından endişe ediyor.

Turistlerin en çok uğrak noktalarından biri olan Porsuk Çayı kenarlarındaki taşlarda ve boş alanlarda yaşayan fareler dikkat çekiyor. Özellikle İki Eylül Caddesi ile Cengiz Topel Caddesi kesişimi ve Adalar Bulvarı üzerinde yoğunlaştığı görülen fareler, oluşturdukları kötü görüntüyle hem vatandaşları hem de turistleri rahatsız ediyor. Suda yüzen ve kuşlara atılan yemlerle beslenen farelere çözüm olarak Porsuk Çayı’na su yılanları atılması gibi ilginç önerilerde bulunan vatandaşlar, yetkililerin konuyla ilgili çalışma yapmasını bekliyor.

“Su yılanları Porsuk Çayı’na atılırsa fareleri yerler.”

Vatandaş Bayram Soylu, “Bence kötü yani sakıncalı. Su yılanları var, insanı ısırmıyorlar ve zehirli de değiller. Buraya atarsınız onlar yerler. Fareler ilk sırada gelir.” Yılanların besin zinciri. Çevrenin olağan temizliği çok önemli. Turistleri en çok etkileyen kurallardan biri de çevrenin temizliği.” Yetkililerin bu konuya el atması gerekiyor dedi.

“Yetkililerden önlem bekliyoruz”

Günay Kötek, “Önlem alınmalı. Farelerin görüntüsü hoş değil. Yani farelerin görüntüsü hem turistler hem de Eskişehir’de yaşayan vatandaşlar açısından hoş değil. Yetkililerden önlem bekliyoruz.”

“Bunun nedeni Porsuk Çayı’nın temizliği olabilir”

Mahmut Aygür şunları söyledi:

“Belgesellerde gördüğüm kadarıyla diğer derelerde de bu oluyor. Suda yüzen farenin adı farklı sanırım, o kadar bilmiyorum. Geçen gün burada gördüm. Köprünün altında delik var. Porsuk Çayı’nın temizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Eğer yaşıyorlarsa orada kalmaları gerektiğini düşünüyorum. “Eğer onu yok etmeye çalışırsak muhtemelen başka şeylere de zarar verir.” – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu