Haber

PKK/YPG, Suriye’nin Deyrizor ilinde 6 sivili gözaltına aldı

ABD’nin desteklediği terör örgütü PKK/YPG, Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde Akidat aşiretine mensup Arap kökenli 6 sivili gözaltına aldı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, PKK/YPG’li teröristler dün Deyrizor’un doğu kırsalındaki Akidat aşiretinin Tayyane köyüne baskın düzenledi.

PKK/YPG’li teröristler, çatışmalara katıldıkları gerekçesiyle köyden 6 sivili gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Arap kökenli sivillerin nereye götürüldüğü henüz bilinmiyor.

Deyrizor’un doğu kırsalında 28 Ekim 2023’te Arap aşiretleri ile PKK/YPG’li teröristler arasında çatışmalar çıkmış, örgütün Ebu Hardub köyüne düzenlediği havan saldırısında 4 sivil hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Arap aşiretleri ile terör örgütü PKK/YPG arasında çatışmalar

Terör örgütü PKK/YPG’nin baskısıyla Arap aşiretleri, 27 Ağustos ve 25 Eylül’de örgüte yönelik iki operasyon düzenledi.

Operasyonlar sonucunda Deyrizor, Rakka ve Haseke illeri ile Halep’in Menbic ilçelerinde 30’dan fazla köy terörden temizlendi. Ancak Araplar, terör örgütünün saldırıları sonucunda sivil kayıpların önlenmesi amacıyla bu köylerden çekilerek ABD ile müzakere masasına oturdu.

Akidat aşireti lideri İbrahim Hafıl’ın 11 Ekim’de sosyal medya hesabından terör örgütüne karşı isyana hazır oldukları mesajını vermesinin ardından kısa süreli çatışmalar yaşandı.

Çatışmaların yaşandığı Direnç, Garaniç, Abu Nteyl, el-Sur, Havayiç, Şuheyl ve El Casimi köylerinde terör örgütünün araçları ve sözde karargahları ağır silahlarla hedef alındı.

Deyrizor’da PKK/YPG işgali

Örgütün ABD ordusunun desteğiyle “DEAŞ’la mücadele” adı altında işgal ettiği Deyrizor’un nüfusunun tamamı Araplardan oluşuyor.

PKK/YPG işgal altındaki bölgelerde Arap çocukları zorla terör örgütüne kazandırıyor.

ABD yaptırımlarına rağmen bölgedeki kuyulara el koyup kaçakçılar aracılığıyla Şam yönetimine satarak gelir elde eden örgüt, elde ettiği geliri kendi faaliyetleri için kullanırken bölge halkını yerel hizmet ve yardımlardan mahrum bırakıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu