Ekonomi

Nvidia 4. çeyrekte hisselerinin yükselişiyle hedge fonların dikkatini çekti

NEW YORK – Son menkul kıymet başvurularına göre, önde gelen birçok hedge fonu, önde gelen çip üreticisi Nvidia’ya geçen yılın dördüncü çeyreğinde önemli yatırımlar yaptı. Bu hamleler, fonları, Nvidia hisselerinin neredeyse %50 arttığı 2024 başlarında hisse senedinin etkileyici performansından potansiyel olarak faydalanacak şekilde konumlandırdı.

Son teknoloji yapay zeka teknolojisiyle tanınan Nvidia, yapay zekayı ürün ve hizmetlerine dahil eden teknoloji şirketlerinden gelen yoğun talep nedeniyle geçen yıl hisse değerinde yüzde 65’lik bir artış yaşadı. Bu büyüme, Nvidia’nın Çarşamba günü itibarıyla 1,78 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Alphabet’i geçmesini ve ABD’nin en değerli üçüncü şirketi olmasını sağladı.

Rokos Capital Management, Aralık sonu itibarıyla değeri 126 milyon doların üzerinde olan 254.000’den fazla Nvidia hissesini satın alarak yeni yatırımcılar arasında yer aldı. Milyarder Ray Dalio liderliğindeki Bridgewater Associates, Nvidia hisselerini %458 artırarak 133 milyon dolar değerinde 268.000’den fazla hisseye yükseltti. Arrowstreet Capital ayrıca Nvidia’ya olan yatırımını da genişleterek 3,9 milyon hisse ekleyerek 2,1 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı.

Buna cevaben bazı fonlar Nvidia’daki pozisyonlarından çıkmayı seçti. Echo Street Capital Management 355.000’den fazla hissesinin tamamını sattı. D1 Capital Partners yaklaşık 147.000 hisseyi tasfiye etti ve Discovery Capital Management, önceki portföyünün %9,2’sini temsil eden yaklaşık 119.000 hisseyi elden çıkardı.

Bu yatırım faaliyetleri, hedge fonlarının ve kurumsal yatırımcıların portföylerine bir bakış sağlayan üç aylık raporlar olan 13F dosyalarında açıklandı. Bu belgeler mevcut varlıkları veya açık pozisyonları yansıtmasa da, genellikle özel fonların stratejilerine ilişkin nadir bilgiler sağlarlar.

İleriye baktığımızda, Nvidia üç aylık avantajlarını 21 Şubat’ta açıklayacak. Piyasa analistleri Ocak mali çeyreğinde gelirin üç kattan fazla artarak 20,37 milyar dolara çıkacağını öngörüyor.

Bu tahmin büyük ölçüde Nvidia’nın üst düzey AI çiplerine olan güçlü talepten kaynaklanıyor. Ayrıca LSEG verilerine göre düzeltilmiş net kârın %400’den fazla artarak 11,38 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu