Teknoloji

Microsoft Unplugged Ünlü Ses Asistanı: Elveda Cortana!

ABD merkezli ünlü yazılım şirketi Microsoft, geçmişte büyük hayallerle başlattığı bir hizmetini daha rafa kaldırıyor. Şirket, Windows 10’un ses asistanı Cortana’ya yeni yapay zeka servisleriyle birlikte veda etmeye hazırlanıyor. Detaylar haberde.

Microsoft, 2015 yılında büyük umutlarla piyasaya sürdüğü ses asistanı Cortana’yı devre dışı bırakmaya hazırlanıyor.

Ünlü şirket, bundan sonra Windows üzerinde bağımsız bir uygulama olarak Cortana’yı desteklemeyeceğini açıkladı.

Firmanın bu kararının ardındaki sebep ise elbette eski ve gelişmemiş uygulamanın etkili yapay zeka teknolojilerine yenik düşmüş olması.

Bundan tam 8 yıl önce Windows 10 için piyasaya sürülen Cortana, kullanıcıların sesli komutlarla uygulama açmasına veya hatırlatıcı oluşturmasına olanak tanıyordu. O günden bu güne gelişen teknolojiye ayak uyduramayan hizmet, sonunda Microsoft’un gelişen yapay zeka araçlarının gölgesinde kaldı.

Çoğu uzmana göre Windows 11 ile gözden düşen Cortana, Microsoft’un Copliot adlı yeni yapay zeka kişisel asistanını tamamen geride bıraktı.

Microsoft’un açıklamalarına göre Windows 11’in yayınlanmasının ardından görev çubuğundaki sağlam yerini kaybeden ve neredeyse mutlak hale gelen Cortana, artık yerini yapay zeka ile daha etkili ve kullanışlı olan Windows Copilot’a bırakacak.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Cortana sesli asistanı tekrar kapatılmalı mı? Yorumlarda buluşalım…

sur-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu