Haber

Lübnanlı Çocuklar İsrail’in Gazze’deki Saldırılarını Protesto Etti

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta binlerce çocuk, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’nde çocukları öldürmesini protesto etmek için toplandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında 4 bin 324’ü çocuk 10 bin 569 Filistinli öldürüldü, en az 26 bin 475 kişi de yaralandı. İsrail ordusunun yıktığı binaların enkazı altında aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu binden fazla kişinin hâlâ bulunduğu tahmin ediliyor.

Lübnan’da yaşayan çocuklar da İsrail saldırılarının hedefi oluyor. İsrail ordusunun Lübnan’da 8 Ekim’den bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda 1’i gazeteci, 3’ü çocuk toplam 14 sivil hayatını kaybetti.

Binlerce çocuk, Gazze’deki akranlarının öldürülmesine tepki göstermek için Beyrut’un Riyad el-Sulh Meydanı’nda toplandı.

Farklı okullardan bazı çocuklar Gazze’de öldürülenleri temsil eden kanla kaplı bebekler taşıdı.

Çocuklar Filistin lehine sloganlar attı, İsrail’in öldürdüğü akranlarının fotoğraflarını ve Gazze’yle dayanışmayı ifade eden pankartlar taşıdı.

Bu tabelalardan birinde “Onların da yaşamayı, güvende hissetmeyi ve hayal kurmayı hak ettiği” yazıyordu. Çocuklar ayrıca sık sık ABD ve İsrail aleyhine sloganlar attı.

Ellerinde Filistin ve Lübnan bayrakları taşıyan çocuklar öğretmenleriyle birlikte okullarına dönerek eyleme son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu