Sağlık

Kış Kapıya Dayanmışken Açıkladık: Bağışıklığınızı Güçlendirecek Besinler

Bağışıklık sistemi bizi tüm hastalıklara karşı koruyan bir kalkan üzeredir. Bilhassa kış aylarına girdiğimizde ise bağışıklık sistemimizin ehemmiyetini daha çok anlarız. Zira bütün kışı hastalık içinde geçirmek kimi vakit bir zulüm olur. Pekala bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan besinler nelerdir? Biz yazdık, siz okuyun!

Siz gribi 1 haftada atlatırken arkadaşınızın 2 günde güzelleştiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni ise her insanın bağışıklık sisteminin farklı zahmetlere sahip olmasıdır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynayan en tesirli faktör ise besinlerdir. Şayet siz de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız işinize yarayacak besinleri sizin için açıkladık!

Yaban mersini

Antioksidan açısından varlıklı bir içeriğe sahip olan yaban mersininin yapılan araştırmalar sonucunda birçok hastalığa karşı hami bir tesire sahip olduğu bilinir.

Bitter çikolata

Antioksidan açısından güçlü olan bir öbür besin ise bitter çikolatadır. Bitter çikolata, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en tatlı yoludur. Lakin çok sık tüketilmemelidir zira kalori ve yağ bakımından da ziyanlı olabilir.

Zerdeçal

Birçok yemeğe yakışan ve varlıklı içeriğe sahip olan zerdeçal da bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen şahısların sıklıkla tercih ettiği besinlerden bir adedidir.

Brokoli

Yeşil renkli sebzelerden biri olan brokoli, vitamin açısından hayli varlıklı bir içeriğe sahiptir ve dolayısı ile de bağışıklık sistemine büyük yararlar sağlar.

Ispanak

Ispanağın içinde bulunan A ve c vitamini bu besinin antioksidan açısından varlıklı olmasını sağlar. Bu vitaminler ise bedenimizde bulunan besinleri korur ve bu sayede bağışıklık sistemimiz güçlü kalır.

Sarımsak

Sarımsak çok eski vakitlerden beri şifa kaynağı olarak bilinir. Nizamlı sarımsak tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirdiği üzere kanser üzere birçok hastalığa karşı da kollayıcı tesire sahiptir.

Portakal

Portakal da içerisinde C ve a vitaminleri bulundurur ve antioksidan vitaminler ortasında bulunur. Günde 2 adede kadar yiyebileceğiniz portakal sayesinde bağışıklığınızın güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yeşil çay da bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan besinler ortasında yer alır.

Yoğurt

Probiyotikler bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan en değerli vitaminlerden bir adedidir. Dolayısı ile probiyotik açısından varlıklı olan yoğurdu tüketmek de bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin bir diğer yoludur.

Yumurta

Bağışıklık sisteminde vazife yapan hücreler çoğalmak ve yenilenmek için proteine gereksinim duyarlar. Yetersiz protein alımı ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Yumurta beyazı protein açısından epey varlıklı bir besindir, yumurtanın sarısı ise hem demir hem de A vitamini içerir. Haftada 4 defa tüketebileceğiniz yumurta ile bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Şimdiden sağlıklı günler diliyoruz, afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu