Haber

Kanada, Abuja’daki Büyükelçilik Patlamasının Ardından Faaliyetlerini Askıya Aldı

ABUJA, 8 Kasım (Xinhua) — Kanada, Nijerya’nın başkenti Abuja’daki büyükelçiliğinde meydana gelen trajik ve kanlı patlamayla ilgili soruşturmasını sürdürürken Salı günü bu ülkedeki faaliyetlerini askıya aldı.

Pazartesi sabahı meydana gelen olayda en az iki kişi hayatını kaybederken, büyükelçilik binasının bir kısmı da hasar gördü. Patlamanın kesin nedeni henüz bilinmiyor ancak hükümet, can kaybına neden olan patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’e yaptığı açıklamada olayı doğrulayarak, “Yangın söndürüldü. Olayın sebebini aydınlatmaya çalışıyoruz.”

Abuja’daki Kanada Yüksek Komisyonu, gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, komisyon binasının bir bölümünde hasara yol açan ölümcül patlamanın ardından faaliyetlerini geçici olarak askıya aldıklarını kaydetti.

Kanada Büyükelçiliğindeki faaliyetlerin askıya alınması, Kanada’ya seyahat etmek isteyen Nijeryalılar için konsolosluk desteği ve vize işlemleri de dahil olmak üzere çeşitli hizmetleri etkileyecektir.

Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, olayda hayatını kaybedenlerden üzüntü duyduğunu dile getirerek, yaralılara acil şifalar diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu