Haber

İran’da ahlak polisi sadece uyaracak

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Üyesi Yaqub Rizazadeh, ülkedeki zorunlu başörtüsü ihlaline yönelik çalışmalar kapsamında yeniden devriye görevine başlayan “ahlak polisinin” sadece uyarıda bulunacağını, gözaltının söz konusu olmayacağını söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA’ya açıklamalarda bulunan Rızazade, İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu ve emniyet teşkilatından ilgili yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının içeriği hakkında bilgi verdi.

Rızzade, “Bu görüşme, bazı milletvekillerinin başörtüsü ihlalleriyle yeterince mücadele edilmediği yönündeki eleştiri ve şikayetleri üzerine yapılmıştır.” söz konusu.

Zorunlu başörtüsüne ilişkin ahlak polisinin uygulamasının niteliği hakkında da konuşan Rızzade, şunları söyledi:

“Yapılan açıklamada başörtüsü ihlaliyle mücadelede kültür birimlerinin üzerine düşeni yapması gerektiği belirtildi. Bu nedenle polis devriyeleri eskisi gibi değil. Uyarı devriyesi olacaklar, gözaltına almayacaklar. Sokakta konuşlanan polis minibüsleri de sadece uyarı amaçlı kullanılacak. Çünkü bundan sonra kültürel faaliyetlere daha fazla dahil olacaklar. Ağırlık verilecek.”

İran’da başörtüsü zorunluluğu ve gösteriler

İran’da geçen yıl eylül ayında 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi ülke çapında protestolara yol açmıştı.

Protestolar sırasında 1979’dan beri uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının gevşetilmesi talepleri yeniden gündeme geldi.

Yaklaşık 4 ay süren gösterilerin ardından sosyal medya paylaşımlarında bazı kadınların sokaklarda ve iş yerlerinde başörtüsüsüz gezdiği görülürken, bundan rahatsız olan rejim yanlısı muhafazakarlar duruma tepki göstererek yetkilileri kuralları uygulamaya davet etmeye başladı.

Bu yansımalar üzerine polis teşkilatı, “ahlak polisi” olarak bilinen “İrşad devriyelerinin” zorunlu başörtüsü kuralını ihlal edenlerle mücadele kapsamında yeniden denetimlere başladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu