Haber

İngiltere Başbakanı Sunak, Filistin’in özgürlüğünü isteyenlere ‘aptal’ dedi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail’in kanlı saldırıları karşısında Filistin’e destek verenleri hedef aldı.

Saldırıların ilk günlerinde İsrail’e giden Sunak, “Sizinle dayanışma içindeyiz ve kazanmanızı istiyoruz.”dedi.

“İsrail’in Muhafazakar Dostları”nın yıllık iş yemeğinde konuşan Sunak, bir kez daha İsrail’e destek verdi ve Filistinli destekçilere hakaret etti.

Hakarete uğramış: Kullanışlı aptallar

Sunak, dünya çapında ‘Filistin’i nehirden denize özgürleştirin’ sloganının atılmasından rahatsız olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

‘Nehirden denize’ sloganı atanlar ya ne dediğini anlamayan yararlı aptallardır ya da Yahudi devletini haritadan silmek isteyen berbat insanlardır.

“Tahammül etmeyeceğiz”

İngiltere Başbakanı Sunak “Terörü teşvik eden, yücelten, antisemitizmi sokaklarımıza yayanlara tolerans göstermeyeceğiz.”ekledi.

Sunak ayrıca 7 Ekim olaylarının “sadece İsrail’e yönelik bir saldırı değil, aynı zamanda İsrail fikrine de bir saldırı” olduğunu savundu.

İsrail’e açık destek

İngiltere’nin İsrail’e “kesin” desteğinin “sadece bugün ve yarın değil, her zaman” olacağını belirten Sunak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yaptığı önceki konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

Arkadaşınız olarak İsrail’in en karanlık saatinde yanınızda olmaktan gurur duyuyorum.

Dayanışma içinde yanınızda olacağız, halkınızın yanında olacağız ve kazanmanızı istiyoruz. Daha fazla takviye sağlamaya çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu