Ekonomi

Hisseler yükselirken Walmart yıl sonu görünümünü yükseltti

Walmart Inc. güçlü bir ilk çeyrek performansının ardından tüm yıl satış ve kar tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Şirketin hisseleri bugün piyasa öncesi işlemlerde %6’nın üzerinde bir artış yaşadı ve bu da piyasa açıldığında potansiyel bir rekor seviyeye işaret ediyor.

Perakendeci, 30 Nisan’da sona eren çeyrekte yakıt hariç toplam ABD karşılaştırılabilir satışlarında %3,9’luk bir artış bildirdi. Bu rakam analistlerin beklediği %3,15’lik artışı aşıyor. Walmart ayrıca ortalama işlemlerde ve müşterilerin satın aldığı ürün sayısında da artış kaydetti.

22’lik bir artış gösteren online satışlardaki önemli büyüme bu çeyreğin en önemli gelişmelerinden biri oldu. Bu büyüme, tatil sezonundaki %17’lik artışı geride bıraktı ve şirketin teslim alma ve teslimat hizmetlerinin yanı sıra genişletilmiş üçüncü taraf pazaryeri ile desteklendi.

Walmart’ın pandemi sırasında satıcı tabanını ve ürün tekliflerini genişletmenin yanı sıra Walmart Plus abonelik hizmetini başlatmayı da içeren çevrimiçi yatırımları, 100.000 $ ‘ın üzerinde geliri olan haneleri cezbetti. Bu haneler, şirketin online satışlarına önemli katkıda bulunanlar haline geldi.

Uzun süreli enflasyon ve bunun düşük gelirli tüketiciler üzerindeki etkisine ilişkin endişelere rağmen, Walmart’ın düşük fiyatlı market ürünlerine ve temel ihtiyaçlara odaklanması, mevcut ekonomik eğilimlerden faydalanmak için onu iyi bir konuma getiriyor. Bu durum, ABD artan mortgage oranları ve araba sigortası primleri gibi zorluklarla karşı karşıya olsa bile geçerlidir.

Walmart ilk çeyrek için hisse başına 60 sent düzeltilmiş kazanç bildirerek 52 sentlik beklentiyi aştı. Toplam gelir 161,51 milyar dolara ulaşarak tahminleri de aştı.

İleriye dönük olarak Walmart, yıllık konsolide net satışların daha önce tahmin edilen %3 ila %4 aralığının üst sınırında veya biraz üzerinde büyümesini bekliyor. Hisse başına düzeltilmiş kârın da 2,23 ila 2,37 dolar olan önceki tahminin üst sınırında veya biraz üzerinde olması bekleniyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro İçgörüleri

Walmart Inc. (NYSE: WMT), satış ve kâr tahminlerini son dönemde yukarı yönlü revize etmesine de yansıyan güçlü bir finansal performans sergiledi. Yatırımcılar buna olumlu yanıt verdi ve hisse senedi fiyatı 52 haftanın en yüksek seviyesine yaklaşarak bu zirve değerin %97,06’sından işlem görüyor. Şirketin temettü büyümesine olan bağlılığı da dikkat çekicidir; 29 yıl üst üste temettü artırarak istikrarının altını çizmiş ve gelir odaklı yatırımcılara hitap etmiştir.

InvestingPro’nun temel finansal ölçümleri, Walmart’ın piyasadaki önemli varlığının altını çizen 482,22 milyar dolarlık bir piyasa değeri göstermektedir. Şirketin F/K oranı 31,08’dir ve 2024’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 27,24’tür; bu da yakın vadeli kazanç büyümesine göre daha cazip hale gelen bir değerlemeye işaret etmektedir. Ayrıca, perakendecinin 2024’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki aydaki %6,03’lük gelir artışı, ticari faaliyetlerinde sağlam bir gidişata işaret ediyor.

InvestingPro İpuçları, Walmart’ın güçlü finansal sağlığa işaret eden 9’luk mükemmel Piotroski Puanını ve Tüketici Temel Ürünleri Dağıtım ve Perakende sektöründe önde gelen bir oyuncu olarak konumunu vurgulamaktadır. Daha derinlemesine analiz isteyen yatırımcılar için InvestingPro, bilinçli kararlar vermeye yardımcı olacak toplam 12 ipucu ile ek ipuçları sunuyor. İlgilenen okuyucular bu değerli bilgilere erişmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim kazanabilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

seydikemer-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu