Haber

Hamas kimdir? Lideri kim ve nereye ait? Hamas’ı terör örgütü olarak gören ülkeler

Hamas, kendisini “Kardeşlik okulunun bir parçası ve bağımsız bir Filistin örgütü” olarak tanımlayan Filistin’deki siyasi bir partidir. Uluslararası toplum tarafından Filistin halkının meşru temsilcisi olarak kabul edilmektedir.

1987 yılında Şeyh Ahmed Yasin, Abdulaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından kurulan Hamas, Arap-İslam dünyasındaki en büyük İslami hareket olarak kabul edilen Mısır merkezli Müslüman Kardeşler Örgütü’nün (İhvan) Filistin’deki uzantısıdır.

Hamas, 2006 yılında Filistin genelinde yapılan seçimlerle iktidara geldi. Başta İsrail olmak üzere Batılı ülkeler tarafından tanınmadı ve hükümetten uzaklaştırıldı. Türkiye ise Filistin’deki seçim sonuçlarını kabul ederek, Filistin halkının iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini savundu.

Filistin’in değerli bir coğrafyasını oluşturan Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas, ‘İsrail’e direnen Filistin’ profili çiziyor. Hamas, hem İsrail saldırılarına karşı direniyor hem de İsrail’in ağır ablukasına maruz kalan Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinlinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

HAMAS’IN AMACI NE?

Hamas’ın amacı İsrail’in yıllardır işgal ettiği Filistin topraklarını ele geçirmek. bir santimetre bile vazgeçmemekve ‘Bağımsız Filistin’i dayatmak.

HAMAS HANGİ ÜLKEDE?

Hamas Filistin’de.

HAMAS’IN LİDERİ

Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye’dir. İzzeddin Kassam askeri kanatta.

HAMAS’IN KAÇ ASKERİ VAR?

Hamas’ın yaklaşık.30 bin askeri var.

HAMAS’I TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIYAN ÜLKELER

  • İngiltere

  • Kanada

  • Yeni Zelanda

  • Avrupa Birliği

  • İsrail

  • Japonya

  • Amerika Birleşik Devletleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu