Ekonomi

ETF heyecanı kripto kışını eritmeye başlıyor

Bitcoin’in (BTC) bu sabahın erken saatlerinde birkaç dakikalığına 31.000 doları aşması, kripto gözlemcileri için oldukça heyecan vericiydi.

Kripto borsası Binance’te listelenen konsolide sözleşmelerin değeri neredeyse 36 bin doları aştı.

Önde gelen kripto para birimi Terra-Luna, Three Arrows Capital, Genesis ve FTX fiyaskoları patlamadan önce Mayıs 2022’de görülen seviyelere geri döndü. Olayların yaşandığı dönemde BTC 15 bin dolara düşmüş ve sektörün geleceği sorgulanmaya başlamıştı.

Ama özellikle BitcoinETF’lere yönelik beklentiler sektöre ilişkin endişeleri bir miktar azalttı.

Grayscale şu anda borsada işlem gören en büyük Bitcoin ürününü sunuyor ancak hizmet bir tröst olarak yapılandırıldığı için eksiklikleri var. Geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC), Grayscale’in bu hizmeti bir ETF’ye dönüştürme talebini reddetti. Ancak mahkeme, kurulun reddini temelsiz buldu ve SEC, mahkeme kararına karşı itiraz talebinde bulunmadı. Böylece Grayscale’in ETF serveti arttı.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock da Bitcoin ETF’ye başvuranlar arasında yer alıyor. BlackRock’un CEO’su Larry FinkFox Business ile yakın zamanda yapılan bir röportajda “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden kripto ihtiyaçları için talepler alıyoruz.”söz konusu.

BlackRock’un ETF’si, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm menkul kıymet işlemlerini yürüten Depository Trust & Clearing Corp.’un web sitesine eklendi. Her ne kadar ETF’nin sitede görünür olması onaylandığı anlamına gelmese de bu noktaya gelmiş olması kesinlikle olumlu bir haber.

Bloomberg Intelligence analisti Eric Blachunas gelişme hakkında “Bu, ETF lansman sürecinin bir parçası.”diyor.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu