Haber

Düzce Valisi Atay’dan depremle ilgili açıklama

Düzce Valisi Cevdet Atay, depremin ardından kente ulaşan 290 konteynerden 169’unun montaj işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.

Vali Atay, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Kasım’da merkez üssü Gölyaka olan 5,9 büyüklüğündeki depremin 9’uncu gününde depremde yaralanan 39 kişiden 38’inin taburcu edildiğini, 1 kişinin tedavisinin devam ettiğini bildirdi.

1 Aralık prestijiyle bölgede toplam 2 bin 984 işçi ve 780 aracın faaliyet gösterdiğini vurgulayan Atay, kurulan çadır alanlarında şu anda 7 bin 438 kişinin barındığını söyledi.

Depremin ardından bölgeye 290 konteynerin ulaştığını kaydeden Atay, şunları kaydetti:

“169 adet konteynerin montaj işlemleri tamamlandı. Ayrıca Çilimli ilçesinde 42 konteyner (39 Yaşam Konteyneri, 3 Ofis ve Sosyal Donatı Konteyneri) kapasiteli geçici barınma merkezi ile 1. Gölyaka Mahallesi Merkez ve İlçelerde 30 Konteyner (26 Yaşam Konteyneri, 4 Ofis ve Sosyal Gereç Konteyneri) SporSalon, yatakhane ve pansiyonlarda kalan toplam kişi sayısı ise 388. 28 yemek dağıtım noktasında 7 yemek aracı, 6 seyyar mutfak ve araç takviyesi ile vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.”

Hasar tespit ve yıkım çalışmaları hakkında bilgi veren Atay, “01 Aralık 2022 prestiji ile tespit edilen 727 acil, ağır, yıkılmış binadan 82’si yıkıldı. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. 11 çadır da kaldırıldı. Ağır hasarlı camiler için talepte bulunuldu ve montaj işlemleri yapıldı.Çatı hasar ihbarlarımıza şu ana kadar cevap verildi.Merkez ilçemize 187, Cumayeri’ne 17, Gölyaka’ya 23, Çilimli’ye 25, 49 ihbar geldi. Gümüşova’da yeni uygulamalarla birlikte Merkez ilçede 8 çatının tamir edildiği bildirildi.Diğer tüm ilçelerde çatıların tamirine başlanmış olup, çatıların tamiratları tamamlanmıştır.

81 hayvan çadırı bölgeye sevk edildi

Eşyaları zarar gören ve evlerinde ağır hasar tespit edilen vatandaşlara bilgi mesajları gönderildiğini belirten Atay, şu bilgileri paylaştı:

“Afet Psikososyal Kümesi bölgede 17.776 kişiye psikososyal destek hizmeti verdi. Düzce ilimizde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 270 işçi ile bölgede psikososyal güçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Bölgeden bölgeye 81 hayvan çadırı gönderildi. Ardahan İl AFAD Müdürlüğü AFAD koordinasyonunda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü “Müdürlük iş birliği ile 4 adet hayvan çadırı kuruldu. Merkeze bağlı Ağa Mahallesi Gölyaka’da (1) 3 adet hayvan çadırı kuruldu.”

Devletin depremin olduğu ilk andan itibaren vatandaşların barınma, beslenme, acil sağlık ve psikososyal güçlendirme gibi tüm ihtiyaçları için seferber olduğunu belirten Atay, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının da tüm imkanlarıyla vatandaşın yanında olduğunu söyledi. depremin yaralarını sarmak için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu