Haber

DEPREMDE ÖĞRENCİLERE SINAVSIZ ÜNİVERSİTE HAKKI VERİLMELİ

Nişantaşı Eğitim Vakfı Kurucusu Dr. Levent Uysal, vakıf üniversitelerine ve YÖK’e çağrıda bulunarak, ‘6 Şubat depremlerinden zarar gören üniversite adaylarına sınavsız veya özel artı kontenjanlarla %100 burs imkanı sunalım. Bu bizim milletimize borcumuzdur” dedi.

Deprem bölgesindeki üniversite adaylarının son derece zor koşullarda olduğunu söyleyen Uysal, ‘Bu çocukların üniversiteye hazırlanma şansları yok. Evleri ve okulları yıkıldı. Ailelerinden, yakın arkadaşlarından ölümler ve kayıplar oldu. Onlar da büyük bir manevi yıkıma uğradılar. Konsantrasyonları tamamen kaybolmuştur. Bu nedenle böyle bir ortamda üniversite sınavına hazırlanma motivasyonları tamamen ortadan kalktı. Burada diğer vakıf üniversitelerimize de çağrı yaparak bir seferberlik başlatmayı ve depremzede üniversite adaylarına özel olarak duyurulacak ve gerektiğinde sınavsız yerleştirilebilecek yüzde 100 burs artı kontenjan teklif etmeyi öneriyorum. Bu şekilde tüm öğrencilerimizin eğitimine temel olalım” dedi.

‘BU MİLLETİMİZE GÖREVİMİZDİR’

Levent Uysal, “Vakıf üniversitelerine ve YÖK’e sesleniyorum: 6 Şubat depreminde zarar gören üniversite aday öğrencilerimiz için %100 burslu olarak vakıf üniversitelerine ek kontenjan verilsin, ister özel ister sınavsız yerleştirilebilir. Parasız eğitim vermek şartıyla bu çocuklara yüksek öğrenim imkanı sunalım. Milletimize en büyük borcumuz budur” dedi.

‘VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN KURULUŞLARINA DA UYGUN’

Projenin vakıf üniversiteleri için de uygun olduğunu kaydeden Uysal, “Vakıf üniversitelerimiz zaten ‘vakıf’ mantığıyla hizmet etmesi gereken kurumlar. Bu kurumların görevlerinden biri de topluma her yönden destek olmaktır. Geleceğimizin ışığı olan gençlerimizin bu zor günlerinde elimizdeki imkanları kullanarak onların yanında olma ve onlara destek olma zamanıdır. Tüm vakıf üniversitelerinin sorumluluk almasını bekliyorum. ifadelerini kullandı.

‘GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ’

Nişantaşı Eğitim Vakfı ve İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin söz konusu fikrin takipçisi olacağının altını çizen Uysal, “Gerekirse tüm vakıf üniversitelerinin mütevelli heyeti başkanları ile YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar ve gerekirse Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek projeyi gerçekleştiren Türkiye’nin ve Türk yükseköğretim ailesinin gençlerimiz ve geleceğimiz için böyle bir birlik ve beraberliğe ihtiyacı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu