Haber

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ile ilgili açıklamalara ilişkin, “Millet masasının iradesiyle bu çürümüş Cumhurbaşkanlığı sistemini yok etmek için birlikte yürüyen genel başkanların kararlı tutumunu zafiyete uğratacak hiçbir söylem doğru değildir.” dedi.

Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısında herkesin canının yandığını, herkesin içinden bir parça koptuğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük ve güçlü bir devlet olduğunu lakin bu devletin güçsüz, ne yaptığı, ne söylediği belirli olmayan, kendi bakanlığını yönetemeyen bir İçişleri Bakanı olduğunu ve buna Cumhurbaşkanınca göz yumulduğunu öne süren Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik eleştirilerde bulundu.

Özkoç, Soylu’nun, yaşanan terör saldırısından sonraki bir konuşmasında “Kimsenin etrafında Nusaybin’in, Kızıltepe’nin, Kamışlı’nın olduğu gibi birçok terör örgütünün ve birçok ülkenin istihbarat ağlarının fink attığı bir yer yoktur.” dediğini öne sürdü.

Süleyman Soylu’nun ayrıca terör örgütünün arkasında ABD olduğu gerekçesiyle taziyesini de kabul etmediğini açıkladığını anımsatan Özkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise ABD Lideri Joe Biden’ın taziyesini kabul ettiğini söyledi.

Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Soylu’nun misyondan alınması gerektiğini savundu.

İstanbul’daki terör saldırısından sonra saksı ve bankların kaldırıldığını dile getiren Özkoç, terörle mücadelenin saksı sökmek olmadığını ifade etti.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, bütçe görüşmelerinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile ilgili geçmişte yaptığı olumlu yorumlara ilişkin “Keşke söylememiş olsaydım” dediği belirtilerek, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Özkoç, aynı övgüleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yaptığını iddia etti.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına destek verdiğine, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağırailoğlu’nun ise Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacağına dair ifadelerinin hatırlatılması üzerine Özkoç, şöyle konuştu:

“Genel Başkanımız ‘Bir partinin görüşlerini, ideolojisini sözcüsü, küme başkanvekilleri ve Genel Lideri açıklar’ diyor. Partinin kendisiyle ilgili bir telaffuz kelam mevzusuysa, bizim boğazımızda tam 9 tane boğum var. Biz o 9 boğuma dikkat ederek, seçerek konuşuyoruz. O 9 boğuma, bu ülkenin hassasiyetlerine dikkat ederek hareket ediyoruz. O yüzden herkes kendi verdiği telaffuzun ne kadar ciddiyetinin farkındadır, onu bilemem fakat biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak söylemlerimizi dikkatli bir halde kamuoyuyla paylaşıyoruz. Cumhurbaşkanı adaylığını belirleyecek olan yer 6 tane genel liderin olduğu millet masasıdır. Adayı nasıl açıklayacaklarını millet masası açıklamıştır. Adayın hangi özelliklere sahip olacağını açıklamıştır. Millet masasının iradesiyle bu çürümüş Cumhurbaşkanlığı sistemini yok etmek için birlikte yürüyen genel liderlerin kararlı tavrını zafiyete uğratacak hiçbir telaffuz gerçek bir telaffuz değildir. O masada oturan bütün genel liderlerimizin kararlı ve istikrarlı tavırlarını güçlendirecek, onun gerisinde duracak bir duruş sergilemeliyiz.”

Zor ve meşakkatli bir sürecin yürütüldüğünü tabir eden Özkoç, Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili gönüllerindekini de kararı verecek olanı da daha evvel söylediklerini aktardı.

Özkoç, altılı masanın içinden kendi fikrini açıklayan her öndere hürmet duyacaklarını da vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu