Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatında artış

Dün 80,43 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 79,55 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış 10,18’e göre yüzde 0,13 artışla 79,66 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 74,52 dolardan satıldı.

Fiyat artışında dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin güçlü olduğunu gösteren veriler, dolardaki değer kaybı ve Orta Doğu’da devam eden jeopolitik riskler etkili oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre ülkedeki ham petrol stokları 6 milyon 674 bin varil azaldı. Piyasa beklentisi stokların 3 milyon varil azalacağı yönündeydi. ABD Güç Bilgi İdaresi’nin resmi stok verileri bugün açıklanacak. Söz konusu stok düşüşüne ilişkin verilerin doğrulanması durumunda fiyatlardaki yükseliş eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” senaryoları güçlenirken, ülkede ekonomik aktivitenin ve petrol talebinin beklendiği kadar yavaşlamayacağı öngörüleri de petrol fiyatlarındaki yükselişi destekledi.

Yatırımcıların petrol alma iştahını artıran ve fiyatların yükselişine katkıda bulunan bir diğer unsur da ABD dolarının değer kaybı oldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD dolar endeksi yüzde 0,16 azalışla 103.237’ye geriledi. Zayıf doların döviz kullanıcıları için petrolü daha ucuz hale getirerek talebi artırması bekleniyor.

Öte yandan İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, gerilimin bölgedeki diğer ülkelere de yayılarak küresel deniz ticareti açısından kritik öneme sahip Kızıldeniz’deki faaliyetleri olumsuz etkileyeceğine ilişkin endişeler, petrol fiyatlarındaki yükselişi desteklemeye devam ediyor.

Teknik olarak Brent petrolde 79,79 ile 79,95 dolar aralığının direnç, 79,43 ile 79,23 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu