Ekonomi

Bayram tatili sonrası dolar/TL’de yükseliş devam ediyor

Investing.com – Yurt içi piyasalarının Kurban Bayramı nedeniyle kapalı olduğu süre zarfında risk iştahı kısmen yüksek kalırken dolar endeksinin de bir miktar baskılandığı görüldü.

Gelişmekte olan ülke para birimleri ise genel olarak alıcılı hareket ederken dolar/TL, yurt dışı işlemlerine göre haftanın ilk günü 32,92’ye kadar yükseldikten sonra 32,48 seviyelerinde destek buldu. Yurt içinde bayram tatilinin sona ermesinin ardından güne alıcılı başlayan dolar/TL, akşam saatlerine doğru 32,86’ya kadar yükseliş kaydetti. Genel görünümde de değişiklik göze çarparken gelişmekte olan ülke para birimlerinin bugün güne satıcılı başladığı gözlemlendi.

Yurt içinde bugün Haziran ayına ilişkin tüketici güven endeksi verisi açıklandı. Tüketici güven endeksi, Haziran ayında önceki aya göre %2,7 oranında geriledi ve 78,3’e düştü. Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı toplantılarına katılmak için 3 gün boyunca Londra’da bulunacak. 

Bayram tatili öncesinde ise Dolar/TL, Citi’nin Türkiye için yatırım tavsiyesini kaldırması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız.” sözleri, Eylül’de faiz indirimi olabilir yorumlarının artmasına neden oldu. Bu gelişmelerin neticesinde dolar kurunun bayram öncesi yukarı yönlü ivmelendiğine şahit olduk.

Son olarak ise Barclays analistleri TL’ye yönelik açıklamalarda bulundu. Analistler, asgari ücrette olası bir artış gerçekleşmesi durumunda TCMB’nin 250 baz puanlık bir artışa daha gidebileceği seçeneği üzerinde durdu. Barclays raporunda ayrıca enflasyonun yıl bitmeden %50’nin altına düşmesi ve TÜFE’nin ardışık olarak aylık %1’e doğru kayması durumunda TCMB’nin faiz indirimini en erken Kasım ya da Aralık ayında başlatmayı düşünebileceği değerlendirmesi yer aldı.

Tüm bu gelişmelerin ardından dolar/TL, %1 civarında değer artışına sahipken euro/TL de aynı oranda değer artışıyla 35,35’ten işlem görüyor. Gram altın ise %2’ye yakın yükselişle 2.482 TL’den alıcı buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu