Teknoloji

Bakan Karaismailoğlu: 138 binden fazla siber saldırı önlendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, siber saldırılara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, kurumsal Siber Olaylara Müdahale Ekibi’nin (SOME) 2013 yılında kurulduğunu, SOME bünyesinde 2 bin 125 kişinin görev yaptığını belirtti.

“2022 yılında yerli ve milli uygulamalarla 138.445 siber saldırıyı engelledik.” Bakan Karaismailoğlu, ifadesini kullanarak, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile SOME’ler arasında alarm, uyarı ve güvenlik bildirimlerinin paylaşılması amacıyla SOME İletişim Platformu’nun (SIP) geliştirildiğini belirtti. Karaismailoğlu, artan kullanıcı sayısıyla birlikte kötü niyetli eylemlerin ve bilgisayar korsanlığının arttığını, kurumsal, sistematik ve uluslarüstü düzeyde dijital saldırıların gerçekleştirildiğini kaydetti.

6 yılda 664 binden fazla siber saldırı engellendi

Son 6 yılda engellenen siber saldırı sayısının 664 bin 263’e ulaştığını belirten Karaismailoğlu, USOM çalışmaları kapsamında tespit edilen 72 bin 226 zarar görmüş kişinin 2022 yılında erişiminin engellendiğine dikkat çekti.

Karaismailoğlu, ayrıca son bir yılda kurum ve kuruluşlara yönelik önlem alınması amacıyla 14 bin 833 siber güvenlik bildirimi yapıldığını belirterek, saldırıların dağıtık hizmet dışı (DDoS), phishing (phishing) ve spam olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Siber güvenlik konusunda önemli tedbirler aldıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulumu tamamlanan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ile USOM ile operatörler arasındaki iş ve işlemlerin 7/24 kesintisiz izlenmesini ve gerekirse aksiyon alınmasına olanak sağladık. Sınır kapılarımız gibi siber kapılarımızda da güvenliğimizi yerli ve milli uygulamalarla sağlıyoruz. Siber kapılarda güvenlik en az sınır kapılarımız kadar önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu