Teknoloji

Apple, Pazartesi günü başlayacak WWDC 2024’te neleri tanıtacak?

Geri sayım başladı. Apple’ın en büyük etkinliği Worldwide Developers Conference (WWDC) 2024 10 – 14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Şimdiye kadar çıkan söylentilere göre, Apple’ın etkinlikte yeni bir cihaz tanıtması beklenmiyor. Etkinliğin, açılış oturumuyla başlaması, ardından iOS 18 ve iPadOS 18 başta olmak üzere birçok yeni duyuruyla devam etmesi bekleniyor. Peki çıkan söylentileri ele alırsak, Apple tam olarak bizlere ne tanıtacak? İşte WDC 2024’te tanıtılması beklenen 5 şey:

1. Yapay zeka

Apple’ın WWDC 2024’te, iPhone tarihindeki en büyük yükseltme olacağı söylenen ve yapay zekaya odaklanan iOS 18’i tanıtması bekleniyor. Apple, aslında geliştirdiği akıllı algoritmaları ve Neural Engine ile çalışan çipleriyle yapay zekaya yabancı değil. Ancak şirket, üretken yapay zeka konusuna henüz adım atmış değil. Dolayısıyla şirketin bazı üretken yapay zeka teknolojilerini tanıtmasını bekleyebiliriz.

2. Daha Akıllı Siri

Siri sanal asistanının, potansiyel olarak ChatGPT’nin yardımıyla gerçek bir yapay zeka yükseltmesi alacağına dair söylentiler dolaşıyor. Siri, iPhone 4S’teki ilk çıkışıyla sanal asistanların yükselişine öncülük etmiş olsa da Amazon Alexa ve Google Assistant’ın yetenekleriyle karşılaştırıldığında artık biraz yetersiz olarak görülüyor. Bu nedenle, özellikle gelişmiş doğal dil anlama, daha iyi arama yetenekleri ve çok modlu bir yapay zeka modeline erişim gibi yeni özellikle, çok daha yetenekli bir Siri yaratabilir.

3. iOS 18 ve iPadOS 18’e gelecek büyük değişiklikler

Apple’ın WWDC’de iOS’un yeni versiyonunu tanıtacağı kesin. Peki iOS 18 ne gibi özelliklere kavuşacak? Bunlardan en önemlisi muhtemelen yeni ve geliştirilmiş yapay zeka özelliklerinin entegrasyonu olacak. Söylentilere göre bu, platform genelinde ChatGPT kullanılacağı anlamına geliyor. Bunun nasıl olacağı henüz belli değil, ancak büyük olasılıkla daha akıllı bir Siri’nin ardından, e-postalara akıllı yanıtlar veya Fotoğraflar uygulamasında yapay zeka destekli düzenleme gibi özellikler iOS 18’de yer alacak.

Elbette aynı şeyler iPadOS 18 için de geçerli olacaktır. Yeni M4 çipli iPad Air ve iPad Pro modellerinin potansiyelinden yararlanmak için muhtemelen üretkenlik odaklı daha fazla araç göreceğiz.

4. macOS 15

iOS’ta olduğu gibi, macOS’un da 15. sürümü WWDC 2024’te tanıtılacak. Notlar, Pages, Safari ve daha pek çok çapraz ekosistem uygulamasına eklenen pek çok özelliğin macOS muadillerine de gelmesi bekleniyor.

Elbette yapay zekanın da macOS’ta kesinlikle bir yeri olacak. Örneğin belgeleri, sunumları ve web sayfalarını özetlemenin akıllı yollarının sunulacağını bekleyebiliriz. Veya akıllı düzenleme araçları, kodlama ortamlarında akıllı yardım, web aramada iyileştirme ve daha pek çok üretkenlik odaklı özellikler de gelebilir.

5. Yapay zeka ve watchOS

Ve son olarak, watchOS’a eklenmesi muhtemel bazı akıllı üretken yapay zeka özelliklerinin watchOS 11’de tam olarak karşımıza çıkmasını bekleyebiliriz. Yapay zeka büyük olasılıkla, kullanıcıların ayarlanmış ve özelleştirilmiş egzersizler oluşturması için sensör ve fitness izleme verilerini değerlendirecek.

Örnek vermek gerekirse yapay zeka destekli sanal antrenörler ve eğitmenler eklenebilir ve iPhone’un kameralarıyla birlikte yoga gibi aktivitelerde kişinin duruşu ve dengesini kaydedilerek Apple Watch’un sesli ve dokunsal uyarılarla kişiyi ideal bir forma sahip olması için yönlendirmesi beklenebilir. Ayrıca watchOS’ta daha iyi sağlık takibi ve atriyal fibrilasyon gibi sorunların tespiti gibi yeni yetenekler görmeyi bekliyoruz.

Bunların dışında, Apple’ın ev ya da ses teknolojisi konusunda büyük bir gelişme kaydetmesini beklemiyoruz, ancak AirPods için kişinin bulunduğu yere göre akıllı ayarlama ya da Apple’ın HomeKit ve Home uygulamasıyla akıllı ev rutinleri oluşturma gibi bazı yapay zeka özelliklerinin gelmesi muhtemel. Ayrıca Apple Vision Pro’nun, özelliklerinde ve daha geniş kullanım alanlarında bir artış olması ihtimali de yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu