Ekonomi

Altın, artan jeopolitik gerilime rağmen zayıf seyrediyor

Investing.com – Altın, hafta sonu İsrail’in Refah’taki çadır kampını bombalamasının ardından jeopolitik riskin yeniden tırmanmasıyla haftanın ilk iki günü yukarı hareket etti.

Bu hafta 2.364 dolara kadar yükselen ons altın, bugün %1’e yakın gerilemeyle 2.340 doların altına düşerek satıcılı hareket ediyor. ABD’de dün açıklanan Tüketici Güven Endeksi 3 aylık düşüşün ardından Mayıs ayında %4,5 artışla 102 seviyesine ulaştı ve beklentileri aştı. Bu, dolar endeksinde yukarı yönlü hareketi tetiklerken değerli metal talebinin düşmesinde etkili oldu.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Fed’in faiz belirsizliği varlık fiyatlarını etkiliyor

Diğer yandan genel görünümde Fed’in beklenenden daha geç faiz indirimine gideceğine yönelik beklentiler geçerliliğini koruyor. Bugün Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin şahin olarak yorumlanan açıklamalarının da altındaki yükselişi kısıtladığı görüldü.

Bugün ABD’de yayımlanacak olan Bej Kitap yakından takip edilecek. Cuma günü açıklanacak olan ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) verisi, Fed’in enflasyon için yakından takip ettiği bir ölçüt olarak daha önemli durumda. Veri, Fed’in faiz indirimi zamanlamasını netleştirmesi için daha ılımlı gelirse bu, piyasa tarafından altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini tetikleyen bir gelişme olarak yorumlanabilir.

ABD’de enflasyona yönelik endişelerin devam etmesi Fed’in faiz indirimi zamanlamasına dair belirsizliği destekliyor. Bu da varlık fiyatlarının karışık seyretmesine neden oluyor. Sonuç itibarıyla emtia fiyatları, jeopolitik risk durumu ve ekonomik görünüme ilişkin söylemler ve verilere bağlı olarak hareket etmeye devam ediyor.

Ons altında önemli seviyeler

Altın ise teknik olarak bu hafta 2.325 dolar desteğine yakın hareket ederken yukarı bölgede 2.367 dolar civarındaki direncini kırmak için yeterli hacmi henüz bulamıyor. Bu hafta ise ons altında ortalama 2.355 dolar fiyatının da ara direnç olarak çalışabileceği görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu