Haber

Ali Babacan: Yerel Seçimler Hükümete Uyarı Seçimi Olacaktır

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Bu seçim hükümete aklını başına toplayacak bir seçimdir. Onun için bu seçim sadece belediye başkanlarını seçeceğimiz bir seçim değil, aynı zamanda hükümeti uyaracağımız bir seçimdir” dedi. Yani bu, hükümete sarı kart gösterme amaçlı bir seçimdir.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin aday tanıtım toplantısı için eşi İdeal Zeynep Babacan ile birlikte Eskişehir’e geldi. Tepebaşı Kültür Merkezi’ndeki toplantıya Babacan’ın yanı sıra DEVA Partisi İl Başkanı Resul Aktürk ve partililer katıldı. Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin önemli olduğunu ifade eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bunun aynı zamanda hükümet açısından da bir uyarı seçimi olduğunu söyledi.

Yerel seçimlerde ittifak daveti almadıklarını ve herhangi bir davette bulunmadıklarını belirten Babacan, “Bu seçimler önemli, belediye başkanlarımızı seçeceğiz. Belediye meclis üyelerimizi seçeceğiz ama aynı zamanda, Bu seçimde hükümete bir uyarı yapmamız lazım, yani hükümete bir mesaj vermemiz lazım, bu seçimler sonucunda hükümetin alacağı mesaj şu olmamalı: Aldım. güvenoyu, ben bu kadar hukuksuzluk ve haksızlık yaptım ama halk beni destekliyor, bu seçim tüm bu hataların kaydedilip kayıt altına alınacağı bir seçim olmamalı. ‘Aklı başına gelsin’. Onun için bu seçim sadece belediye başkanlarını seçeceğimiz bir seçim değil, aynı zamanda hükümeti uyaracağımız bir seçim. Yani hükümete sarı kart gösterme seçimi. . Yani sandıklar açıldığında iktidar, sanırım haddi aştık, vatandaşın sabrı taştı demeli. Sanırım artık söylediğimiz hiçbir şeye inanmıyorlar. “Hükümetin artık beyanını bu sandıktan alması gerekiyor. Sarı kartın artık sandıktan gelmesi gerekiyor” dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Türkiye’deki enflasyonu değerlendiren Babacan, ekonomi bakanı olduğu döneme de değinerek, “Şu anda Türkiye’nin en büyük ekonomik sorunu, nedenlerine baktığımızda enflasyon. Peki 34 yıl sonra ne yaptık?” Türkiye’de enflasyon yüksek mi?” “Ekonomi yönetiminin başında olduğum yıllarda bunu 2 yılda tek haneye indirdik, uzun süre tek hanede tuttuk. O dönem tüm işçilerimizin ve sivillerimizin refahının arttığı bir dönemdi. Başta emeklilerimiz olmak üzere hizmetlilerimiz, Türk lirası sabit maaş alan herkesin maaşı arttı” dedi.

TÜİK’in reel enflasyonu açıklamadığını belirten Babacan, “Enflasyon tek haneye düşmeden bu ülkede refahın artması mümkün olmayacak. Merkez Bankası’nda istikrar olmadığında ve Merkez Bankası bağımsız çalışmadığında, Enflasyonun artması kaçınılmazdır. Geçen yıl sadece seçimler nedeniyle Aralık ayı sonuna kadar Merkez Bankası’na baskı yapıldı.” “Kur korumalı mevduat farkını ödememek için 800 milyar lira karşılıksız para bastılar. Talimatlarla yönetilen bir Merkez Bankası olduğu sürece Türkiye’de enflasyon düşmez. Ya da tabii ki reel Gerçek çözüm ise hükümet değişikliğidir. Enflasyon düzeliyorsa hükümet değişikliğiyle birlikte düzelir” dedi.

Babacan, konuşmasının ardından Eskişehir belediye başkan adaylarını açıkladı. DEVA Partisi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne Çelik Erimez, Odunpazarı Yunus Korkmaz, Tepebaşı Mustafa Özkarayanık, Çifteler Mustafa Taşkın, Alpu Gökhan Memiş, Beylikova Sertal Özuçak, Mahmudiye Sabriye Elbastı Delican aday oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu