Ekonomi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri faiz indirimi iyimserliğiyle yükseldi

ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri, son ekonomik raporun Federal Rezerv’in faiz indirimi olasılığını desteklemesiyle bugün yükseliş kaydetti. S&P 500 ve NASDAQ:COMP, Mart ayı için ABD hizmet sektörü büyümesinde yavaşlamaya işaret eden verilerin ardından Çarşamba gününü olumlu bir notla kapattı. Yatırımcılar şimdi potansiyel faiz indirimlerinin zamanlamasını ölçmek için Federal Rezerv yetkililerinden daha fazla gösterge ve içgörü bekliyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyonun Fed’in %2’lik hedefine doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediğine dair daha fazla kesinlik olduğunda faiz indirimlerinin değerlendirileceğinin sinyalini verdi.

Hafta başında piyasanın tepkisi daha az iyimserdi, çünkü hisse senetleri, yıl için öngörülen üç faiz indirimi konusunda şüphe uyandıran güçlü imalat faaliyeti ve iş ilanları raporlarının ardından düştü. Ancak, CME Group’un FedWatch aracına göre, para piyasaları Haziran ayına kadar en az 25 baz puanlık bir indirim olasılığının yaklaşık %59 olduğunu gösteriyor.

Yatırımcılar ayrıca Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’den para politikasına ilişkin daha fazla yönlendirme için yorum bekliyor. Ayrıca, 30 Mart’ta sona eren haftaya ilişkin ilk işsizlik başvuruları verileri TSİ 8:30’da açıklanacak ve piyasa Cuma günü açıklanacak önemli tarım dışı istihdam raporuna hazırlanacak.

Erken işlemlerde S&P 500 E-minis 16,5 puan ya da %0,31, NASDAQ 100 E-minis 82,75 puan ya da %0,45 ve Dow E-minis 111 puan ya da %0,28 yükseldi. NASDAQ:META, NASDAQ:AMZN ve NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA) dahil olmak üzere birçok büyük sermayeli teknoloji hissesi, %0,5 ile %1,3 arasında değişen artışlarla piyasa öncesi kazançlar yaşadı.

Bireysel hisse senetleri alanında NYSE:LEVI, şirketin yıllık kâr tahminini yükselttiğini açıklamasının ardından %8,3 artış gösterdi ve bu gelişmeyi maliyet tasarrufu girişimlerine ve iskontoların azaltılmasına bağladı.

InvestingPro İçgörüleri

Yatırımcılar Federal Rezerv’in hamlelerini ve daha geniş ekonomik göstergeleri yakından takip ederken, bireysel hisse senedi performansını da göz önünde bulundurmak çok önemlidir. InvestingPro’nun gerçek zamanlı verilerine göre piyasa katılımcılarının ilginç bulabileceği bu şirketlerden biri, piyasa değeri sadece 2,48 milyon dolar olan küçük sermayeli bir kuruluş. Piyasadaki dalgalanmalara rağmen, bu şirket 14,25’lik F/K oranını korumuştur ve bu oran 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay dikkate alındığında 14,62’ye yükselmiştir.

InvestingPro İpuçları, şirketin 2024 itibariyle %14,52’lik önemli temettü veriminin, özellikle 2023’ün son on iki ayında gözlemlenen %100 temettü büyümesi göz önüne alındığında, gelir odaklı yatırımcılar için cazip olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca, şirket 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %29,92’lik bir değişimle gelir büyümesinde bir düşüş yaşamış olsa da, bu durum geri dönüş fırsatları arayan potansiyel yatırımcılar için bir analiz noktası olabilir.

Mevcut ekonomik ortamda daha bilinçli yatırım kararları alınmasına yardımcı olabilecek daha fazla içgörü ve ek InvestingPro İpuçları elde etmek için kullanıcılar InvestingPro tarafından sunulan tüm özellikleri keşfedebilirler. Kapsamlı veri ve analiz arayan yatırımcılar için 15’ten fazla ek ipucunun mevcut olduğu InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı unutmayın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu